Relacje » Relacja z wyprawy na Świdowiec, 30 grudnia 2008
Ponieważ aura nie rozpieszcza nas ostatnio słońcem, postanowiłam podzielić się jego urokiem kiedy parzyło niemiłosiernie na zielonej Ukrainie!:)) Wyprawa dość ciężka - żar z nieba, zero wiatru, wszędzie pod górkę;)) i zero szerpów;) do tego potężne załamanie pogody i przymus utrzymania się przy życiu podczas potężnej burzy otaczającej skromny, acz mega odporny namiocik:). Burza w górach pod namiotem- no:) ekstremalne przeżycie, zwłaszcza, jeśli pioruny walą na lewo i prawo ze wszystkich stron świata -huk, huk i zgroza...i namiocik...;) musieliśmy "kiblować" w namiocie prawie dwie doby - gdyż po tej nawałnicy świata nie było widać...lało i lało... Relacja pokazuje etap górski:) oraz trochę Zakarpacia- Jasinie, Rahiv, Jaremcze i inne okoliczne wioski...Ukraina jest piekna! Gorąco zachęcam do podróży w tamte strony!
Świdowiec (522.24; ukr. Свидівець - Swydiwec) - pasmo górskie na terenie zachodniej Ukrainy w Beskidach Połonińskich (Zakarpacie), będących częścią Karpat Wschodnich. Od zachodu graniczy z Połoniną Krasna, od północnego zachodu z masywem Busztułu, a od północy z Połoniną Czarną w Gorganach, od wschodu z Czarnohorą, a od południa, wzdłuż Cisy z Karpatami Marmaroskimi. Najwyższe szczyty to:
* Bliźnica - 1883 m n.p.m. * Tatulska - 1774 m n.p.m. * Todiaska - 1764 m n.p.m. * Ungariaska - 1707 m n.p.m.
Świdowiec znajduje się pomiędzy dolinami rzek Brusturianki i Tereszwy na zachodzie oraz Cisy na wschodzie. Jest zbudowany ze skał osadowych płaszczowiny czarnohorskiej. Samo pasmo ciągnie się z północnego-zachodu na południowy-wschód na długości ok. 25 km. Od głównego grzbietu rozciągają się na południe bardzo długie ramiona. Na północnych zboczach występują kotły polodowcowe. Zachowały się też inne ślady zlodowacenia w postaci pojedynczych jezior polodowcowych znajdujących się powyżej granicy lasu oraz moreny. Lasy porastają dolne partie zboczy i boczne grzbiety do wysokości 1300 m n.p.m. Powyżej rozciągają się rozległe hale, wykorzystywane na pastwiska i łąki. W przeciwieństwie do pobliskich pasm górskich bardzo słabo rozwinęła się tu kosodrzewina. Do zachodniej części pasma sięga swoimi granicami Karpacki Park Narodowy obejmujący rejon najwyższych szczytów pasma Świdowca.