na rowerze


Ostatnie komentarze

Relacje » Relacja z wyprawy na Świdowiec, 30 grudnia 2008Ponieważ aura nie rozpieszcza nas ostatnio słońcem, postanowiłam podzielić się jego urokiem kiedy parzyło niemiłosiernie na zielonej Ukrainie!:)) Wyprawa dość ciężka - żar z nieba, zero wiatru, wszędzie pod górkę;)) i zero szerpów;) do tego potężne załamanie pogody i przymus utrzymania się przy życiu podczas potężnej burzy otaczającej skromny, acz mega odporny namiocik:). Burza w górach pod namiotem- no:) ekstremalne przeżycie, zwłaszcza, jeśli pioruny walą na lewo i prawo ze wszystkich stron świata -huk, huk i zgroza...i namiocik...;) musieliśmy "kiblować" w namiocie prawie dwie doby - gdyż po tej nawałnicy świata nie było widać...lało i lało...
Relacja pokazuje etap górski:) oraz trochę Zakarpacia- Jasinie, Rahiv, Jaremcze i inne okoliczne wioski...Ukraina jest piekna! Gorąco zachęcam do podróży w tamte strony!

Świdowiec (522.24; ukr. Свидівець - Swydiwec) - pasmo górskie na terenie zachodniej Ukrainy w Beskidach Połonińskich (Zakarpacie), będących częścią Karpat Wschodnich. Od zachodu graniczy z Połoniną Krasna, od północnego zachodu z masywem Busztułu, a od północy z Połoniną Czarną w Gorganach, od wschodu z Czarnohorą, a od południa, wzdłuż Cisy z Karpatami Marmaroskimi.
Najwyższe szczyty to:

* Bliźnica - 1883 m n.p.m.
* Tatulska - 1774 m n.p.m.
* Todiaska - 1764 m n.p.m.
* Ungariaska - 1707 m n.p.m.

Świdowiec znajduje się pomiędzy dolinami rzek Brusturianki i Tereszwy na zachodzie oraz Cisy na wschodzie. Jest zbudowany ze skał osadowych płaszczowiny czarnohorskiej. Samo pasmo ciągnie się z północnego-zachodu na południowy-wschód na długości ok. 25 km. Od głównego grzbietu rozciągają się na południe bardzo długie ramiona. Na północnych zboczach występują kotły polodowcowe. Zachowały się też inne ślady zlodowacenia w postaci pojedynczych jezior polodowcowych znajdujących się powyżej granicy lasu oraz moreny. Lasy porastają dolne partie zboczy i boczne grzbiety do wysokości 1300 m n.p.m. Powyżej rozciągają się rozległe hale, wykorzystywane na pastwiska i łąki. W przeciwieństwie do pobliskich pasm górskich bardzo słabo rozwinęła się tu kosodrzewina. Do zachodniej części pasma sięga swoimi granicami Karpacki Park Narodowy obejmujący rejon najwyższych szczytów pasma Świdowca.

źródło: Wikipedia

Pozdrawiam!:)


Dodane 29 grudnia 2008, 18:05 przez Agnieszka

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika Agnieszka


Janusz, 30 grudnia 2008, 5:56
Agnieszko, Agnieszko, a gdzież to gdzież Ten Satan Cię zaprowadził ?
Na Ukrainę ? O la boga, toć to strasznie daleko i niebezpiecznie !
Mxer, 30 grudnia 2008, 7:19
widoczki sa dziewicze :) czas zatrzymal sie 30 lat temu :) a te wynalazki jerzdzace po drogach... miod dla moich oczu :)
t.o.p.o.l., 30 grudnia 2008, 8:04
Co mnie urzekło? Wnętrza wagonu!!
Sabka, 30 grudnia 2008, 9:32
Agnieszka rewelacja!!
Agnieszka, 30 grudnia 2008, 15:26
Podróż po Ukrainie zaczeliśmy od ponad 12 godzinnej tułaczki w archaicznym pociągiem relacji Lwów-Rahiv. Co to była za podóż! Jak było w środku- nieco widać- jednak!- temepratura powietrza ok 30 st. do tego potworna duchota...a w pociągu- wszystkie okna szczelnie zamknięte! Wszystkie bez wyjątku! W pierwszej chwili sądziłam, ze to żart...ale nie...pociąg ruszył. Wraz z nim ruszyła Pani sprzdająca pasażerom krzyżówki !!..jak wszystko poroznosiła, to wzieła się za - wrzątek!!!! W tej piekielnej duchocie roznosiła pasażerom gorącą herbatę lub kawę...i tak mijały godziny....a pod wieczór nasi towrzysze podróży:) wskoczyli pod grube kołdry i tak sobie spali pod pościelą w pociągu..który absolutnie nie dopuszczał do wewnątrz powietrza...ehh...:) zapamietam to na dłuuuugo;)
Marta, 5 stycznia 2009, 15:44
ale widoki... zapisuję się do fanklubu wypraw górskich Agi i Satana :-) dzięki za relacje!

Może jak mnie wieczorem nie zmuli dodam cos z Beskidu Śląskiego zimą, chociaż w tej kwestii liczę na Krisa..
Agnieszka, 11 stycznia 2009, 9:46
:)
Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

Użytkownicy: 1097
Wycieczki: 3376
Tematy/posty: 5226 / 33239
Relacje/zdjęcia: 3157 / 199515

Godzina: 03:09:43

W tej chwili online

  • + Gość (21)