na rowerze


Ostatnie komentarze

Relacje » Śladami Historii-„Stutthof”, 4 maja 2008Wycieczka bez żadnych zgrzytów wystartowała planowo.Cała nasza obsada,widoczna na zdjęciach poniżej.Przed samym Sobieszewem dość mroczna i nienastrajająca optymizmem i dobrym humorem mgła.Jakby wiedziała gdzie jedziemy!
Bardzo powolnym tempem smigamy na prom w Świbnie.Tu też właśnie jj activ stwierdza,że czasu jeszcze sporo
i wraz z jednym z nas /przepraszam nie zapamiętałem imienia/smigają do muzeum przez Kiezmark.Okazało się potem ,że wpadli równo z dzwonkiem,choć sam jj nie miał ochoty zwiedzać obozu.Stwierdził,że posmiga sobie po okolicy i na nas poczeka.Tak się jednak nie stało,znudzony czekaniem samotnie pognał do domu.
Przewodnik+projekcja filmu zajeła nam 3h.Parking na rowerki gotowy,ale z pewnym lękiem go tam pozostawiałem.Jak się potem okazało -obawy nieuzasadnione.
Samo muzeum ,ekspozycje,pamiątki,rekwizyty,opowieści z życia obozowiczów nie do opisania.Anegdoty z codziennego życia nie raz zapierały dech.
Z pawilonu do pawilonu poprzez baraki mieszkalne,izolatke,pokój zabiegowy i nawet sale operacyjną dotarliśmy do miejsca gdzie chyba każdego zatyka.Komora i Krematorium.Przewodnik poprosił wszystkich obecnych o minute ciszy-potem ze wzruszeniem opowiadał o samych egzekucjach,kremacji i innych mordach w obozie.
Wszyscy obecni z nas skrzętnie notowali wszystko w głowach a fotografie niestety tylko będą przypominać o tym strasznym miejscu.Po pstyknięciu pamiątkowej fotki nam przez naszego pilota-przewodnika udaliśmy się na projekcje filmów o obozie.Tematyka również wzruszająca.

W tym momencie pozostalo nam już tylko do zobaczenia oddalony o 500 m od muzeum stos całopalny.Własciwie tylko to gdzie się on znajdował.Na miejscu pamiątkowa tablica,miejsce samo otoczone kręgiem z kamieni.
Stos .......................... przemilcze!!!!!!!!!!!!

Z tego oto strasznego miejsca mordu żółtym szlakiem prędziutko na prom.W drodze powrotnej w Sobieszewie małe co nieco w postaci lodów,goferów.


Mimo wszystko miejsce warto zobaczyć, poczuc tę gęsią skurke na ciele.Zobaczyc jaki los potrafi zgotowac człowiek,człowiekowi.

Wszycy pomordowani /65.000/ niech spoczywają w pokoju.


Dodane 4 maja 2008, 11:24 przez t.o.p.o.l.

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika jj active

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika marek_r

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika t.o.p.o.l.

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika woytek49

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika Piter


jj active, 4 maja 2008, 20:30
Właśnie wszedłem do domku ..na liczniku 170 km. Oczywiście wybierałem wszelkie możliwe skróty ..hihi;))) Obóz już widziałem kilkakrotnie ale 4 godz w środku to już mistrzostwo świata:DDD

Zdjęcia wkleję jak dojdę do siebie:DDD
marek_r, 4 maja 2008, 22:16
Ja dodam jutro fotki
woytek49, 5 maja 2008, 21:10
Dzięki Topol za Ten Wyjazd . Tak naprawdę nie ważne ile km. przejachaliśmy .Czas w Tym miejscu zatrzymał się .Tam czuć "śmierć"jak powiedział Prezes to 60 000 istnień woła do Nas . NIGDY WIĘCEJ !!!!!
JJ to mistrzostwo 4 godz w Obozie ? Przeżyć to Piekło to Było Mistrzostwo ........
Nie chciałbym tam wracać!A trasa o.k.
jj active, 6 maja 2008, 9:09
Ja tam już z 10 razy byłem i coś koło 2 godz. to mój rekord najdłuższego zwiedzania.
WOJT, 8 maja 2008, 21:59
Szkoda że nie mogłem z wami jechać , no bo jak z powodu burzy utknie się w Szteklinie to trzeba było z czegoś zrezygnować , więc ja wybrałem wycieczkę samtną do Kwidzyna , też było ekstra i zaliczyłem dwa promy w Opaleniu i Gniewie
WOJT, 8 maja 2008, 22:00
a jazdy siódemką nie polecam
WOJT, 8 maja 2008, 22:02
ale korek wpółczuje tym blachosmrodziarzom
Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

Użytkownicy: 1097
Wycieczki: 3376
Tematy/posty: 5226 / 33241
Relacje/zdjęcia: 3157 / 199515

Godzina: 16:56:53

W tej chwili online

  • + Gość (14)