na rowerze


Ostatnie komentarze

Relacje » Miejsca zwykłe i niezwykłe Żuław Malborskich, ed.II, 5 sierpnia 2007W niedzielę 5 sierpnia Grupa Rowerowa Trójmiasto na czele z Wojtkiem i Darkiem zorganizowała II edycję rajdu turystycznego po zwykłych i niezwykłych miejscach Żuław Malborskich. Wycieczka ta nastawiona była przede wszystkim na odkrycie bogactwa oraz eksploracje zabytków tego nieskażonego jeszcze przez przemysł regionu. Na szczęście dla nas prognozy przepowiadające deszczową aurę po raz kolejny nie sprawdziły się, dzięki czemu udało się w pełni zrealizować nasz plan.

Trasa:
Tczew – Lisewo Malborskie – Boręty – Palczewo – Nowa Cerkiew – Ostaszewo – Stawiec – Lubieszewo – Orłowo – Nowy Dwór Gdański – Marynowy – Nowy Staw – Trępnowy – Lichnowy – Dąbrowa – Tczew

Dystans: +/- 90 km

Co zobaczyliśmy po drodze:

1) Tczew:
-jeden z najstarszych kościołów, tzw. Fara: zbudowany w XIII w., zajęty i zniszczony przez Krzyżaków w 1308 roku, po pożarze z 1982 roku zachował się w naprawdę dobrej kondycji.
-kościół szkolny, p.w. św. Stanisława Kostki
-Mosty Tczewskie: których budowa sięga połowy XIX wieku. Charakterystyczna stalowa konstrukcja, kraty na jej obrzeżach tworzą wrażenie koronkowego tunelu. W 1939 roku miała tu miejsce eksplozja, z informacji autora – tczewianina – była to próba sabotażu niemieckiego składu z bronią, co miało zapoczątkować realnie wydarzenia II wojny światowej, jakkolwiek wiadomość ta, nie zawsze znajduje akceptacje historyków. Długość mostów wynosi 1030m.
2) Lisewo Malborskie:
-stary czternastowieczny kościół p.w. św. Mikołaja.
3) Boręty:
-ruiny kościoła gotyckiego z XIV wieku.
-kościół protestancki z XVIII wieku o bardzo nietypowej budowie, sprawiający wrażenie, jakby cały oparty był na drewnianych słupach, tak z zewnątrz, jak i w środku.
4) Palczewo:
-wiatrak holenderski murowano-drewniany z pierwszej połowy XIX w (w opłakanym stanie)
-drewniany kościół wielkości domku jednorodzinnego
5) Nowa Cerkiew:
-dwie chałupy z wystawką podcieniową. Jedna z nich ma ozdobniki w stylu empirowym, zbudowano ją zatem w pierwszej połowie XIX wieku. We wsi wyróżnia się także dom o charakterze dworu.
6) Ostaszewo:
-ruiny kościoła z XIV wieku
7) Stawiec:
-cmentarz pomennonicki, z ponad 2-metrowymi nagrobkami.
8) Lubieszewo:
-gotycki kościół św. Elżbiety wybudowany w 1341 roku. Drewnianą wieżę dobudowano zaś w roku 1573. We wnętrzu znajduje się ciekawy drewniany strop o kształcie beczkowym, ozdobiony polichromią oraz bogate wyposażenie barokowe.
9) Orłowo:
Dom podcieniowy wzniesiony w 1802 r. dla zamożnego właściciela dużego gospodarstwa rolnego Hansa Janssona.
10) Nowy Dwór Gdański:
-zwodzony most wybudowany w 1936 r. w miejscu starszego o podobnej konstrukcji.
-wieża ciśnień pełniąca niegdyś funkcję najważniejszego elementu wodociągów miejskich wybudowanych w latach 1908-1909. Jest jedną z najstarszych konstrukcji żelazobetonowych w Europie, sięga 30 metrów.
11) Nowy Staw:
-gotycki kościół św. Mateusza zbudowany z cegły, wzniesiony w 1325 roku.
12) Lichnowy:
-kościół św. Urszuli z XIV wieku.

Żuławy Malborskie są idealne dla jazdy na rowerze przynajmniej z dwóch powodów. Jest to region o dużej ilości wiosek, z bocznymi drogami asfaltowymi a więc ruch samochodowy jest tam stosunkowo niewielki. Po drugie przemysł na Żuławach nie rozrósł się znacznie ponieważ wiele wiosek utrzymuje się z rolnictwa a więc i powietrze czystsze (nie licząc oczywiście głównych dróg krajowych). I po trzecie jest to region jak sadzę mniej objeżdżony i rozpoznany w stosunku do Trójmiasta i jego okolic.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie i zapraszamy na kolejne wyprawy rowerowe.

Organizatorzy rajdu: Wojciech Grabowski, Dariusz Zieliński
Autor relacji i zdjęć: Wojciech Grabowski, Dariusz Korsak

Użyta przez nas mapa „Z brzegiem Wisły”, 1:75 000, wyd.Eko-Kapio

Pełna relacja znajduje się pod linkiem:
http://rowery.trojmiasto.pl/news.phtml?id_news=24391

Krótsza zaś ze strony ESR znajduje się również tu:
http://www.bikerelblag.hg.pl/index1.htm

Więcej relacji z rajdów organizowanych przez Grupę Rowerową Trójmiasto jest tu:
http://rowery.trojmiasto.pl/grt/Dodane 4 września 2007, 08:37 przez Krzysiek[GRT]

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika Krzysiek[GRT]


Krzysiek[GRT], 4 września 2007, 17:53
ps. Flash, dziekuję że dokopałeś sie do archiwum słusznie zwracając mi uwagę, że o czymś zapomniałem. Świecie byłem przekonany, że zapowiedź tego rajdu nie była umieszczana na RwM`ie.
Teraz gdy opanowałem już technikę wrzucania tu relacji i zdjęć, będzie mi to szło znacznie łatwiej, co nie znaczy że szybciej ;)
Pozdrawiam
Flash, 5 września 2007, 1:12
Spoko zawsze chętnie pomagam :)
BTW. brak postów na forum spowodował że zapowiedź szybko gdzieś spadła... no, ale żeby sam autor wątku o nim zapomniał. Ciężko mi to pojąć... pewnie dlatego, bo sam ostatnio żadnych wątków nie zakładałem :P
Krzysiek[GRT], 5 września 2007, 11:49
Mam ważniejsze sprawy na głowie niż pilnowania jakiś tam spraw wokół rowerowych. Rower to tylko hobby , a nie chleb powszedni.
Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

Użytkownicy: 1097
Wycieczki: 3376
Tematy/posty: 5226 / 33239
Relacje/zdjęcia: 3157 / 199515

Godzina: 06:46:36

W tej chwili online

  • + Gość (18)