na rowerze


Ostatnie komentarze

Relacje » Twierdza Grudziądz, 11 listopada 201011 listopada w Grudziądzu co roku ma miejsce gratka dla miłośników fortyfikacji. Wojsko udostępnia do zwiedzania z okazji święta niepodległości jedną z największych twierdz w Polsce, potocznie zwaną Cytadelą Grudziądzką. Tłumy turystów przybywających z okolic Grudziądza jak i dalszych rejonów polski oprowadzają przewodnicy PTTK. Zaznajamiają ciekawych z historią tego wielkiej budowli której budowę zlecił Fryderyk II. Trasa zwiedzania prowadzi, przez Bramę Południową, Majdan, można też wejść na punkt widokowy nad Wielkim Magazynem czy też zejść do podziemi aby wędrować korytarzami minerskimi.

Poza samym zwiedzaniem Cytadeli dodatkową atrakcją jest festyn. Można zjeść wojskową grochówkę, kupić pamiątki, pojeździć motocyklem czy też zjeżdzać tyrolką, lub też w punkcie werbunkowym zapisać się do wojska. Wojsko z kolei wystawiło posiadany przez siebie sprzęt artyleryjski w postaci samobierznej armato - haubicy "Dana" czy też "Goździka"

Nas oczywiście poza samym zwiedzaniem twierdzy, jako wstęp do zapoznania się z umocnieniami rozciągającymi się wokół Grudziądza zainteresował mijany po drodze do niej Cmentarz Garnizonowy. Oczywiście nie omieszkaliśmy go nie obejrzeć. Wcześniej była jeszcze wata cukrowa w wersji max, a na koniec pozostał powrót do samochodu zaparkowanego w fosie.


Dodane 12 listopada 2010, 10:22 przez Daszka i Phantomiusz

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika Phantom

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika dasza


Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

Użytkownicy: 1097
Wycieczki: 3376
Tematy/posty: 5226 / 33239
Relacje/zdjęcia: 3157 / 199515

Godzina: 11:59:39

W tej chwili online

  • + Gość (16)