na rowerze


Ostatnie komentarze

Relacje » Tereny rekraacyjne Gdańska, 11 sierpnia 2010

- ślad dodał kacperek

Zwykle brakuje nam czasu by wyskoczyć na rower w weekend. Niektórzy ludzie albo pracują , albo mają inne obowiązki np. wypad z rodziną , niekoniecznie rowerowy. Krótkie wycieczki po pracy są rozwiązaniem dla osób , które z racji swoich obowiązków nie zawsze mogą sobie pozwolić na wycieczkę rowerową w weekend. Są też receptą na odreagowanie związanego z pracą stresu. Postanowiłem więc taką wycieczkę zorganizować. Trasa jej wiodła przez tereny rekraacyjne Gdańska , czyli takie w których gdańszczanie chętnie spędzają wolny czas. Odwiedziliśmy bastiony , Park Oruński , Górę Gradową , Baltic Arenę , Park Brzeźnieński , Pas Nadmorski i Park Oliwski , ale to nie wszystkie tego typu atrakcje w mieście.
Na placu przed dworcem głównym PKP stawiło się aż 11 bikerów , a potem na trasie dołączyły jeszcze dwie panie. Tak wysoka frekwencja była dla mnie miłym zaskoczeniem.
Sprzed dworca ruszyliśmy najpierw ścieżką rowerową , a potem chodnikem w kierunku gdańskich bastionów. Tu czekała na nas Iwona i słodka niespodzianka przygotowana przez Asię. Mnie jako organizatorowi przypadł zaszczyt jej otwarcia.
Bastiony kiedyś pełniły funkcje obronne. Stanowiły system XVII-wiecznych obwarowań , obejmujący 14 takich obiektów. Dzisiaj bastiony to głównie miejsce spacerowe a z nich rozciągają się piękne widoki na miasto.
Z bastionów przez Bramę Nizinną a następnie ulicami Olszyńską , Sandomierską , Równą i Gościnną skierowaliśmy się do Parku Oruńskiego , jedynego w południowej części Gdańska. Powstał on w XVII w przy dworku myśliwskim , będącym letnią rezydencją Jana III Sobieskiego w położonej między morenowymi wzgórzami Potoku Oruńskiego. Znajdują się tu stawy oraz dworek i kuźnia o konstrukcji ryglowej. Park i dworek zostały częściowo zniszczone przez powódź w 2001 r.
Z Parku Oruńskiego wałem wzdłuż Kanału Raduni ruszyliśmy w kierunku Centrum. Po drodze zatrzymujemy się przy kościółku mennonickim , a następnie ul. 3 Maja pojechaliśmy na Górę Gradową. Nieliczni na nią wjechali , jednak wśród osób , którym się to udało była Iwona , której za to należy się ogromny szacunek. Tu też dołączyła do nas Sieńka , która na bastionach przygotowała miłą słodką niespodziankę.
Z Góry Gradowej rozciąga się przepiękna panorama Gdańska. Wcześniej jednak Góra Gradowa stanowiła zespół fortyfikacji obronnych. Wokół niej rozciąga się niemal cały kompleks bunkrów i umocnień. Trwają prace nad udostępnieniem całości zwiedzajacym.
Z Góry Gradowej ścieżką rowerową wzdłuż Al. Zwycięstwa ruszyliśmy w strone Opery Bałtyckiej , gdzie skręciliśmy w ul. Hallera a potem w Kliniczną. Następnie ścieżką rowerową wzdłuż ul. Marynarki Polskiej pojechalismy na budowę stadionu Baltic Arena. Stadion rośnie coraz bardziej , tylko forma naszej reprezantacji nie. Wrócilismy na ścieżkę rowerową i potem dalej popedałowaliśmy do Nowego Portu. Na ul. Wyzwolenia uzupełniliśmy płyny w miejscowym sklepie i zagłębiliśmy się w Park Brzeźnieński. Tu Iwona pokazała wspaniałe miejsce z widokiem na Morze i Westerplatte.
Z Parku Brzeźnieńskiego nadmorską trasą rowerową popedałowaliśmy do Jelitkowa , na chwile zatrzymując się jeszcze na molo w Brzeźnie aby podelektować się zachodzącym słońcem. Z Jelitkowa ścieżką rowerową przez Żabiankę pojechalismy do Parku Oliwskiego. W nocy nie jest on oświetlony co utrudniało nam orientacje. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Stąd już każdy odjechał w kierunku swojego domu. Licznik pokazał 33 km.
Dziękuje wszystkim za uczestnictwo w wycieczce , zwłaszcza Sieńce za słodką niespodziankę i Iwonie dzieki której poznałem wspaniałe widokowe miejsce w Parku Brzeźnieńskim. Do zobaczenia na następnej wycieczceDodane 13 sierpnia 2010, 13:37 przez WOJT

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika Kozica

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika WOJT

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika Sieńka


Sieńka, 12 sierpnia 2010, 7:26
Wojtek co prawda był zdumiony ilością uczestników, ale znakomicie poradził sobie z taką " trzódką". Tereny rekraacyjne okazały sie bardzo ładne, w niektórych byłam pierwszy raz:).

Zgodnie z umową czekamy na kolejne wyprawy po pracy, a na pewno tłumnie się stawimy.

Sieńka, 12 sierpnia 2010, 7:40
Pozwoliłam sobie wstawić kilka zdjęć z akcji ukrywania niespodzianki:)
robo, 12 sierpnia 2010, 8:08
Za fotki dziekuje. Troszke nas bylo ale to dobrze.
Dzis Kamcia organizuje wyprawe popracy trzeba sie stawic.
Pozdrorower
Piotr Babek, 12 sierpnia 2010, 12:48
Widziałem Was koło kościoła mennonitów. Całkiem spory peleton:-)
WOJT, 12 sierpnia 2010, 21:05
Fotki dodane relacja będzie jutro , bo musi być porządnie napisana. Chce abyście wiedzieli coś o miejscach , gdzie byliśmy Pozdrawiam
Iwona, 12 sierpnia 2010, 23:15
Trzeba przyznać, że WOJT starał się nam przekazać parę cennych informacji na temat mijanych miejsc. Ale proszę o wyjaśnienie, cóż mieściło się w opuszczonym budynku z czerwonej cegły na ul. Uczniowskiej, tuż obok budowanego stadionu :)
Dla mnie zaskoczeniem była nazwa ulicy Menonitów. Zawsze spotykałam się z pisownią przez dwa "n" tj. Mennonici. Jak widać wycieczki kształcą.
WOJT, 13 sierpnia 2010, 22:38
Relacja z wycieczki dodana zapraszam do lektury
wwp, 13 sierpnia 2010, 23:34
w tym budynku mieściła się niegdyś szkoła podstawowa tyle że jej numeru nie pomnę :)
wwp, 13 sierpnia 2010, 23:43
PS. skądinąd śliczna metafora stanu naszej edukacji
Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

Użytkownicy: 1097
Wycieczki: 3376
Tematy/posty: 5226 / 33239
Relacje/zdjęcia: 3157 / 199515

Godzina: 16:34:03

W tej chwili online

  • + Gość (16)