na rowerze


Ostatnie komentarze

Relacje » Lekcja historii z siodełka, 21 listopada 2009Rok 2009 jest rokiem wielkich rocznic. W tym roku obchodziliśmy przedewszystkim 70 – tą rocznicę rozpoczęcia drugiej wojny światowej , 20-tą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce , 20 –tą rocznicę obalenia Muru Berlińskiego a także 30 –tą rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Nieprzypadkowo o tym wspominam na początku relacji , bowiem większość tych wydarzeń zaczeła się w Gdańsku. To tu rozpoczęła się druga wojna światowa , to tu miały miejsce wydarzenia Grudnia 70. To tu narodziła się Solidarność i to tu padł pierwszy impuls w kierunku przemian demokratycznych w Europie.Tak naprawdę stało się to w Warszawie na Placu Piłsudskiego słowami Jana Pawła II : „ Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemii , tej Ziemii”. W Gdańsku te słowa zaczęły przechodzić w czyn a trwało to 10 lat.
Wycieczka szlakiem miejsc związanych z najnowszą historią Gdańska , Polski i Europy miała przypomieć te wydarzenia , dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnym demokratycznym kraju.
Na miejsce zbiórki wyznaczyłem molo w Brzeźnie , gdzie zjawił się jedynie Piotr , szkoda że tylko on. Widocznie pozostałym nie zależało na odświerzeniu pamięci o tych wszystkich wydarzeniach.
Z mola w Brzeźnie jedziemy ścieżką rowerową na Zaspę , gdzie znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II. Stoi on w miejscu gdzie papież w 1987 r odprawił pierwszą na Pomorzu mszę. W Jej homilii wspominał m.in. o Solidarności. Z Zaspy ścieżkami rowerowymi przez Wrzeszcz udaliśmy się do Placu Solidarności. Upamiętnia on dwa bardzo ważne wydarzenia , wypadki grudniowe w 1970r i porozumienia sierpniowe w Stoczni Gdańskiej w 1980r. Wypadki grudniowe (16 i 17 grudnia 1970) upamiętnia Pomnik Poległych Stoczniowców. Te 3 krzyże symbolizują pierwszych stoczniowców , którzy zgineli wówczas w Gdańsku. Kotwice zawieszone na krzyżach to symbol niespełnionych nadziei. Obowiązkowo zrobiliśmy też sobie zdjęcia przy bramie Stoczni Gdańskiej , gdzie nastąpił pierwszy impuls do przemian demokratycznych w Europie. Słynne zdanie ” Zaczeło się w Polsce” zna chyba każdy.
Z Placu Solidarności pojechaliśmy do gmachu Poczty Polskiej , gdzie nieomal równocześnie z salwami altyrelijskimi na Westerplatte ( 1 września 1939 ) został przeprowadzony atak na budynek poczty. Broniło go ponad 50-ciu jej pracowników. Skapitulowali dopiero wieczorem po 14-tu godzinach walki. Na miejscu zgineło 6 obrońców , 6 zmarło od odniesionych ran. Pozostałych poddano torturom i przed sądem polowym skazano na śmierć.
Kolejnym celem było Westerplatte. Jednak zanim tam dotarliśmy spędziliśmy trochę czasu na Motławie , dokładnie w barze na statku by torchę odpocząć. Potem już tylko przejazd na Westerplatte. Pojechaliśmy tam ścieżką rowerową do Przeróbki , gdzie przy wantowym moście odbiliśmy w lewo w ul. Sucharskiego. Prowadzi ona już prosto do celu.
Na Westerplatte nie mogło nas zabraknąć , gdyż to właśnie tu 1 września 1939 r padły pierwsze strzały z pancernika Schlewig-Holstein i tym samym rozpoczeła się druga wojna światowa. Bohaterska obrona polskiej załogi zakończyła się 7-mego dnia wojny honorową kapitulacją przyjętą przez dowódce Niemieckich Wojsk Lądowych F. Ebehardta. W wyniku ciężkich walk zgineło 15 obrońców. Upamiętnia ich Pomnik Obrońców Wybrzeża odsłonięty w 1966 r. Tu też miały miejsce centralne obchody 70 –tej rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.
Westrplatte było ostanim punktem wycieczki. Gdy wracaliśmy zachwycałem się pięknym zachodem słońca jaki nam towarzyszył. Wycieczkę zakończylismy w tym samym barze na Motławie robiąc 40 km.


Dodane 22 listopada 2009, 05:12 przez WOJT

« poprzednie | pokaz ≡ | następne »Fotorelacja uczestnika WOJT


Mxer, 22 listopada 2009, 21:33
Wojt powinienes czesciej pisac. Bardzo mi sie podoba relacja a i sama wycieczka. Dziekuje.
WOJT, 24 listopada 2009, 17:05
Bardzo dziękuje za pochlebną opinie. Miło jest gdy ktoś docenia czyjąś prace
Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

Użytkownicy: 1097
Wycieczki: 3376
Tematy/posty: 5226 / 33239
Relacje/zdjęcia: 3157 / 199515

Godzina: 06:28:58

W tej chwili online

  • + Gość (41)