na rowerze

Najbliższe wycieczki
Ostatnie komentarze

Artykuły » O czym warto pamiętać podczas zmiany oponyWcześniej czy później musimy zmienić oponę. W poniższym krótkim artykule pokażę kilka szczegółów, na które zwracam uwagę podczas wykonywania tego zabiegu. Uprzedzam, że artykuł nie jest podręcznikiem zmiany opony lub dętki. Zawiera raczej parę wskazówek przydatnych tak początkującym, jak i zaawansowanym.

Zapraszam do lektury!

Zakładam, że operację wymiany opony wykonujemy w domu lub warsztacie, czyli że nie jest to czynność wykonywana w terenie, podczas przejażdżki.

Przed założeniem nowej opony warto wnętrze wysypać talkiem. (Talk kupimy np. w aptece, ewentualnie w sklepie ze środkami higieny osobistej). Talk zapobiegnie sklejeniu się dętki z oponą.


Fot. 01


Wkładając dętkę do wnętrza opony zaplanujmy położenie wentyla tak, by przynajmniej dla jednej strony opony znajdował się on na wysokości informacji o dopuszczalnym ciśnieniu powietrza wewnątrz opony. Ten prosty zabieg ułatwi nam w przyszłości pompowanie.


Fot. 02


Wiele opon na krawędzi ma naniesiony kierunek obrotu. Ze względu na ukształtowanie bieżnika warto wziąć pod uwagę sugestie producenta.


Fot. 03


Zakładanie opony wraz z dętką warto rozpocząć od przykręcenia kominka dętki do obręczy koła za pomocą stosownej nakrętki. Dzięki temu unieruchomimy opnę i dętkę względem obręczy oraz zyskamy wygodny punkt odniesienia.


Fot. 04


Jeżeli masz inne doświadczenia, uwagi, którymi chciałbyś się podzielić, masz taką możliwość. Zachęcam do komentowania artykułu!

Post scriptum
Artykuł pierwotnie ukazał się na mojej stronie. Dzięki uprzejmości twórców portalu RwM mogę się nim z Tobą podzielić. Jeżeli chcesz poznać inne poglądy autora, niekoniecznie związane z rowerami, zajrzyj na jego stronę:http://mslonik.pl.

Dodane 2009.04.05 przez mslonik

Janusz, 24 kwietnia 2009, 17:03
Zgadzam się z tym, że "warto rozpocząć od przykręcenia kominka dętki do obręczy koła za pomocą stosownej nakrętki". Dodam tylko, że zalecam nakrętkę umieścić w miejscu umożliwiającym pompowanie, ale jak najdalej od obręczy. Umożliwi to prawidłowe ułożenie dętki. Przy okazji ciekawi mnie jak sprawują się te dętki które mają kominki gładkie bez nakrętek.
Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

W tej chwili online

  • + Gość (17)