na rowerze

Najbliższe wycieczki
Ostatnie komentarze

Artykuły » Jak przeciągnąć przez ramę kabelek zasilania?

W tzw. rowerach miejskich do zasilania oświetlenia roweru nadal wykorzystywane są dynama. Energia elektryczna do tylnej lampy doprowadzana jest kabelkiem. Rama roweru jest pusta w środku. Często, szczególnie w starszych rowerach, w ramie były dwie małe dziurki. Jedna w pobliżu kierownicy, przez którą wchodził do ramy kabelek biegnący od dynama. Druga na końcu tylnego trójkąta ramy. W efekcie jakieś półtora metra kabelka biegło przez środek ramy.

Co jednak zrobić, jeżeli kabelek się przerwał? (Ma on złośliwy zwyczaj łamania lub przerywania się tuż przy jednym z otworów prowadzących do wnętrza ramy). Wyjścia są conajmniej dwa:
a. poprowadzić kabelek 'po ramie',
b. ponownie przeciągnąć kabelek przez wnętrze ramy.

W artykule opisuję sposób na szybkie i wygodne przeciągnięcie kabelka przez wnętrze ramy. Pomysł jest autorstwa MM, któremu jeszcze raz dziękuję za pomoc. Zapraszam do lektury!

Co będzie nam potrzebne, do przeprowadzenia całej akcji:
a. około 30 min. wolnego czasu,
b. cienka nylonowa nić,
c. nowy kabelek, czyli przewód miedziany w gumowej osłonie,
d. odkurzacz,
e. papier toaletowy.

Ze zjawisk niematerialnych, a nawet paranormalnych, wymienię: zdrowy rozsądek, bystrość, wewnętrzną siłę spokoju...

Zaczynamy. Po pierwsze z obu otorów w ramie wyciągamy plastikowe zatyczki. Powinny się dać wyciągnąć palcami. O ile to możliwe wyciągamy ze środka ramy resztki starego kabelka.

Ogarniamy wzrokiem ramę, próbując sobie wyobrazić trasę, którą przebiegał do tej pory kabelek w środku ramy. Warto jeszcze raz uświadomić sobie, że rama jest pusta w środku. Pomysł polega na przyłożenia podciśnienia do jednego z otworów w ramie. O ile powietrze znajdujące się w środku ramy nie będzie miało innej drogi przepływu, to zostanie zassane przez drugi otwór w ramie. Musimy więc uszczelnić ramę tak, by powietrze zasysane przez odkurzacz faktycznie było zasysane tylko przez dwa interesujące nas otwory w ramie. Do uszczelnienia ramy wykorzystujemy np. papier toaletowy. Przykładowo w moim rowerze należało uszczelnić sztycę.

Odwijamy jakieś półtora metra nylonowej nici. Jeden koniec nici przykładamy do górnego otworu w ramie roweru. Na końcówkę rury od odkurzacza nakładamy końcówkę o jak najmniejszym otworze ssącym. Przykładamy tę końcówkę do dolnego otworu w ramie i... włączamy odkurzacz. Ustawiamy przy tym pełną moc ssania.

Włożenie nici do górnego otworu pozwala nam wykorzystać jeszcze jedną zasadę fizyki - zasadę grawitacji. Intuicyjnie wyczuwamy, że łatwiej będzie 'przewędrować' nici z góry na dół, niż z dołu do góry.

Mi udało się już za pierwszym razem przeciągnąć nić przez całą ramę, a trwało to sekundy. Wyłączamy odkurzacz, przeciągnięty koniec nici łączymy z końcem kabelka, wiążąc stosowne supełki. Przeciągamy nić wraz kabelkiem w kierunku odwrotnym, czyli wyciągamy nić górnym otworem. Odwiązujemy nić i sprawa załatwiona. Teraz już tylko wystarczy nanizać na oba końce kabelka wcześniej zdjęte plastikowe zatyczki i podpiąć kabelki tworząc odpowiednie obwody elektryczne.

Na koniec kilka uwag:

* Warto zastosować nylonową nić, ze względu na jej wytrzymałość.
* Nie wiem, skąd brać cienkie kabelki. Pytałem w sklepach elektronicznych w 3M i niestety, nigdy nie udało mi się takowych kupić. Dodatkowym utrudnieniem mogą być względy estetyczne. Mianowicie warto wykorzystać kabelek o kolorze przynajmniej zbliżonym do koloru ramy. Ja takie kabelki wygrzebuję ze starych obudów komputerowych. Łączą one przyciski zasilania z płytami głównymi. Jeżeli obudowa komputera była w rozmiarze 'tower' to jest spora szansa, że producent umieścił w niej ponad metrowe kabelki.

Post scriptum
Artykuł pierwotnie ukazał się na mojej stronie. Dzięki uprzejmości twórców portalu RwM mogę się nim z Tobą podzielić. Jeżeli chcesz poznać inne poglądy autora, niekoniecznie związane z rowerami, zajrzyj na jego stronę:http://mslonik.pl.

Dodane 2008.08.23 przez mslonik

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Na piechotę


Ostatnie komentarze


Statystyki

W tej chwili online

  • + Gość (16)